пятница, 14 февраля 2014 г.

План роботи бібліотекаря

ПЛАН РОБОТИ ШКІЛЬНОЇ БІБЛІОТЕКИ

              Престиж, привабливість, важливість і потрібність бібліотеки безпосередньо залежать від переліку та якості послуг і комфортних умов, які вона надає користувачам. Ефективне забезпечення інформаційних потреб користувачів залежить від чіткого планування роботи, заходів та послуг, які надаються впродовж навчального року. Свою діяльність шкільна бібліотека проводить згідно з планом роботи, який є складовою частиною плану навчально-виховної роботи школи і затверджується директором навчального закладу. Бібліотека – структурний підрозділ школи, основна мета якого - забезпечення навчально-виховного процесу інформацією.
                Свою діяльність бібліотека спрямовує на популяризацію книг серед дітей, формування їхнього світогляду, реальну допомогу кожній дитині в задоволенні особистих читацьких інтересів, потреб, запитів. Книга – постійне джерело знань, надбаних людством протягом багатьох віків, головний засіб навчання. Спілкування з книгою допомагає оволодіти певною сумою знань, засвоїти досвід попередніх поколінь, прилучає до культурних надбань та цінностей рідного народу, його звичаїв та традицій.
Важливу роль відіграє шкільна бібліотека в засвоєнні шкільної програми, організації навчальної діяльності та дозвілля дітей.

1. Популяризація діяльності бібліотеки

1. Екскурсії до бібліотеки.
2. Аналіз читацьких формулярів.
3. Складання індивідуальних списків читання.
4. Оформлення виставки формулярів кращих читачів.
5. Робота з читачами-боржниками.


2. Довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування читачів

1. Перегляд статей з часописів, газет, збірників
2. Перегляд бібліографічних списків, уміщених в окремих книжках.
3. Складання анотованих бібліографічних списків літератури, корисних ресурсів Інтернету.
4. Систематизація бібліотечного фонду.
5. Вилучення з картотек карток на застарілі матеріали.
6. Перегляд та вивчення нової літератури.

3. Поточне комплектування

1. Перегляд каталогів видавництв з метою відбору видань для поповнення фонду шкільної бібліотеки.
2. Оформлення передплати на періодичні видання.

4. Вивчення складу і використання бібліотечного фонду

1. Вивчення складу книжкового фонду статистичним методом:
    • рух літератури по книгах сумарного обліку;
    • складання статистичного аналізу руху бібліотечних фондів;
    • аналіз поточних надходжень.
2. Пропаганда та вивчення бібліотечного фонду:
    • підбір книг для книжкових виставок, оглядів інформації (згідно зі шкільними програмами для позакласного читання);
    • організація книжкових виставок «Нові книги», «Несправедливо забуті книги»;
    • робота з відмовленнями.

5. Збереження книжкового фонду. Участь в акції «Живи, книго!». Робота з батьками.

 У цьому розділі плануються заходи спільної роботи шкільної бібліотеки, активу та педа¬гогічного колективу щодо збереження фонду підручників:
- організація видачі (прийому) підручників класним керівникам 1—11 класів;
- робота з ліквідації заборгованості підручників, забезпечення заходів по відшкодуванню збитків ;
- проведення бесід з учнями, батьками про збере¬ження підручників;
- перевірка підручників протягом навчального року;
- масові та індивідуальні заходи стосовно вихо¬вання бережливого ставлення до підручників, шкільної книги;
- організація роботи по дрібному ремонту книг, робота гуртка «Книжкова лікарня»;
- оформлення матеріалів на конкурс;
- висвітлення ходу Акції та проведених заходів на стенді «Живи, книго!»;

6. Робота з батьками:

- інформування про використання бібліотеки дітьми;
- індивідуальна робота , з метою підбору додаткового матеріалу для учнів початкової школи;
- виступ на батьківських зборах.

7. Організація та зберігання бібліотечного фонду

1. Розстановка книг та періодичних видань в основному книгосховищі.
2. Підбір книг відповідно до інвентарних номерів.
3. Оформлення документів на книги в обмінний фонд.

8. Виховання естетичних смаків. Популяризація художньої літератури. Тиждень дитячої та юнацької книги.
Книжкові виставки та тематичні полиці

1. «Торкнись краси природи серцем».
2. «Із забуття в безсмертя».
3. «Великий співець українського народу».
4. «Книги письменників – земляків».
5. «Юному книголюбові».

9. Книжкові виставки та тематичні полиці

1. «На світі тисячі професій – одна із них твоя».
2. «Все на світі вміють руки».
3. «Техніка –своїми руками».
4. «Улюблене дитя людства - комп’ютер».

10. Цикл виставок за порами року

1. «Ой весна, весна, днем красна».
2. «Прийшло вже щедре літечко».
3. «Осінь щедра, осінь золота».
4. «У гостях у бабусі-зими».

11. На допомогу навчальному процесу та забезпечення потреб дозвілля школярів.
Книжкові виставки та тематичні полиці

1. «Знаємо його і знані будемо».
2. «Великий Каменяр».
3. «Моя мова – мова материнська».

Години цікавих повідомлень

1. «Це цікаво знати».
2. «Улюблені книги моєї родини».

12. Патріотичне виховання читачів. Українознавство. Краєзнавство.

Цикл книжкових виставок:

1. «Моя земля – земля моїх батьків».
2. «Є така держава –Україна».
3. «Довга дорога нашого народу».
4. «Гетьмани України».
5. «Люби і знай свій рідний край».
6. « Чорнобиль – біль та скорбота України ( 1986 – 2013 )
7. « Здорова молодь – здорова нація».
8. «Вивчаємо свої права та обов’язки»
9. «Історичний урок єднання» 21 січня – День Соборності України
10. « Вічний , як народ» Шевченко Т.Г.
11. « Поетеса модерної доби» 25 лютого 2013 року будемо вшановувати 142 річницю з дня народження Л.Українки.

Цикл книжкових поличок

1. «Христос народився! Славимо його!»
2. «Святковий передзвін».
3. «Різдво Христове».
4. «Христос воскрес! Воістину воскрес!»
5. «Великодні дзвони дзвонять».
6. «Свято Миколая».
7. «Здоров’я людини».

13. Підвищення кваліфікації.

1. Самоосвіта :

•Засвоєння інформації з професійних видань;

•Використання досвіду кращих шкільних бібліотекарів ;

•Відвідування семінарів , участь у конкурсах,присутність на відкритих заходах, індивідуальні консультації.

2. Вдосконалення традиційних та засвоєння нових бібліотечних технологій.

                                                                                   Підготувала Рибак І.А.,методист РМК

                                                                                   відділу освіти

пятница, 7 февраля 2014 г.

Анкети для учнів та батьків

                                                        Анкета
                                 з виявлення читацьких інтересів
1.       Чим ти більш за все любиш займатися?        
2.       В якому віці ти записався до бібліотеки?
-          дошкільником;
-          1-3 клас;
-          5-6 клас;
-          7-8 клас.
3.       Що для тебе означає читання?
-          самоосвіта;
-          задоволення;
-          розвага від нічого робити;
-          неприємна необхідність.
4.       Як часто ти відвідуєш бібліотеку?
5.       Де ти буваєш частіше, відвідуючи бібліотеку: в читальній залі чи на абонементі?
6.       Які книги ти любиш читати?
-          пригоди;
-          фантастику;
-          детективи;
-          журнали;
-          науково-пізнавальну літературу;
-          поезію;
-          твори за програмою.
7.       Яку із нещодавно прочитаних книг ти порадив прочитати своєму другові?
8.       Коли у тебе виникають проблеми, з ким ти їх вирішуєш?
-          з батьками;
-          вирішую самостійно;
-          з друзями;
-          шукаю відповіді в книгах;
-          з учителями.
9.       Чи була в твоєму житті книга, яка б допомогла тобі в розв’язанні складної ситуації?
10.   Які бібліотеки ти відвідуєш?
                                                        
                                                        
                                                       Анкета
для визначення рівня сформованості навичок користування бібліотекою,
                                   вивчення читацьких інтересів
1.       Якими бібліотеками користувався раніше?
2.       З якими дитячими періодичними виданнями знайомий?
3.       Яку літературу любиш читати?
а) художня література;
б) науково-популярна;
в) література універсального змісту (словники, довідники, енциклопедії).
        4.    Яку книгу прочитав останнім разом?
        5.    Хто з літературних героїв подобається найбільше? Чому? (Відповідь обґрунтуйте).
        6.    Які масові заходи хотів би побачити у шкільній бібліотеці?
                                                     Чи відбувалося таке з тобою? 
                                                               Тест для підлітків
1. Коли ви в класі читали книжку вголос, а потім всі разом обговорювали її,  обмінювалися думками, чи виявляли ви якісь емоції: сміялися,раділи або сумували?
    
                                Так                                                                            Ні
2. Чи виникало у тебе коли-небудь бажання після прочитаного зробити щось своїми руками (намалювати, виліпити,розіграти сценку з твору з однокласниками)?
                                 
                                 Так                                                                            Ні
3.Чи грав ти коли-небудь,хоча б подумки, у героїв тих книг, які прочитав?

                                 Так                                                                            Ні
4. Чи любиш ти розповідати про те, що прочитав, або слухати розповіді інших про прочитані книги?

5.Коли ти розповідаєш кому-небудь про прочитане, змінюєш щось у тексті, чи точно притримуєшся того, що написав автор?
                   Так                                                                           Ні
6. Чи бувало в тебе таке, що тобі хотілось плакати над прочитаною книгою?
                                  Так                                                                           Ні
7. Чи захоплювався ти коли-небудь читанням так,  що забував про оточуючий світ?
                                  Так                                                                           Ні
8. Чи впізнавав ти коли-небудь себе, свої хвилювання, риси характеру в героїв прочитаних книг?
                                  Так                                                                            Ні
9. Чи бувало з тобою таке, що, прочитавши книгу один раз, тобі хочеться перечитати її вдруге?
                                  Так                                                                            Ні

     А тепер тобі треба підрахувати всі «так» і «ні». Якщо відповідей «так» більше, то за тебе можна порадіти: ти знайшов себе в читанні, а значить, ти йдеш правильним шляхом, Ти сентиментальна й творча особистість. Ти цікавий співрозмовник, тобі завжди є про що поговорити і з однолітками, і з дорослими.
     Якщо більше відповідей «ні» - не варто впадати у відчай, у тебе ще все попереду. Можливо, тобі ще не зустрілася та єдина книга, яка б зворушила твою душу, заставила хвилюватися, викликала бажання помріяти. Придивися до начитаних людей: скільки вони знають, як багато можуть розповісти. Вони ніби прожили не одне життя, а декілька – такий багатий у них досвід. Якщо трапиться так, що тебе залишать друзі, і ти будеш один, знай, що тобі на допомогу можуть прийти ті,хто прагне з тобою потоваришувати: герої книг – твої однолітки та дорослі. Пошукай на книжкових полицях бібліотеки, і ,можливо, тобі пощастить, і ти знайдеш книгу, написану лише для тебе.









                                                           Який ти читач?
                                              Тест для підлітків 12-13 років
Прочитай тест і постав поряд із питанням знак «+», якщо воно відповідає твоїй думці.
1.       Читаю швидко, «ковтаю» книги.
2.       Читаю повільно, вчитуюсь у  кожне слово.
3.       Читаю випадково будь-які книги, які потрапляють до рук.
4.       Книги вибираю ретельно,шкода часу на будь-що.
5.       Люблю читати для душі, а не те,що потрібно.
6.       Читаю, щоб виконати завдання.
7.       Можу читати при будь-яких обставинах, навіть коли шумно: дуже захоплююсь.
8.       Розумію зміст книги, читаючи лише в тиші.
9.       Книгам не дуже довіряю: там все вигадка.
10.   Вірю всьому, що відбувається в книзі.
11.   Немає нічого нуднішого від читання.
12.   Читання для мене – найцікавіше заняття.
13.   Я ніколи не намагаюся поставити себе на місце героїв книги.
14.   Читаючи книгу,я подумки хвилююся за героя, як за самого себе.
15.   Для мене немає ніякого значення, хто автор книги.
16.   Вибираючи і читаючи книгу, я завжди цікавлюся автором.
17.   Я міркую так: книга – книгою, а життя – життям.
18.   Для мене хороша книга- те ж життя, яке я відкриваю, і разом із нею відкриваю себе.
19.   Щоб бути читачем, не потрібно особливого таланту – читай і все.
20.   Бути хорошим читачем – це талант, який потрібно розвивати.

А тепер тобі треба підрахувати всі «+» у парних і непарних висловлюваннях, Якщо парних плюсів більше, то ти –читач-романтик. Ти здатен відчути чуже життя , як своє. Ти здатен задуматися не лише над книгою,а й над самим собою. Ти відкриваєш світ книги, а він відкриває тебе.
Якщо непарних плюсів більше, то читання для тебе далеко не на першому місці. Щось інше захоплює тебе більше. Надіємось, що,  читаючи за необхідністю, ти захопишся книгою і відкриєш для себе новий світ відчуттів, у якому захочеться побувати знову і знову.
Якщо в тебе рівна кількість парних і непарних плюсів, то ти людина настрою. Інколи ти читаєш усе підряд, інколи вибираєш щось для душі, але бувають моменти, коли ти довго не береш до рук книгу. Тобі, мабуть, не вистачає читаючого товариша, який би частіше брав тебе із собою в бібліотеку.










                                                  Чи хочеш дізнатися про себе?
                                                            Тест для 7-8 класів
      Дорогий читачу! У тебе уже чималий читацький досвід. Настав час усвідомити його. Перед тобою тест для самоперевірки. Визнач сам, який ти читач. Для цього прочитай тест і постав поряд із висловлюванням знак «+» у тому випадку, якщо воно відповідає твоїй думці.
1.       Що для тебе головне в художній літературі?
       Характери людей (3)                                      тема (2)                                   сюжет (1)
2.       Коли ти читаєш художній твір,чи звертаєш увагу на опис природи, літературні відступи?
Завжди (3)                                                          інколи (2)                               ніколи (1)
3.        Чи відчував ти під час читання емоційне потрясіння? Радість або смуток?
Часто (3)                                                               інколи (2)                              ніколи (1)
4.       Коли ти читаєш, чи уявляєш подумки те,що відбувається в книзі?
Завжди (3)                                                            інколи (2)                              ніколи (1)
5.       Які персонажі тебе цікавлять більше: супермени чи звичайні люди?
Супермени 1)                                                      звичайні люди (3)
6.       Чи уявляєш ти під час читання себе на місці літературних героїв, чи співчуваєш їм?
Завжди (3)                                                            інколи (2)                              ніколи (1)
7.       Чи цікавить тебе внутрішній світ персонажів, їхні думки, почуття, вчинки?
Так (3)                                                                    не дуже (2)                            не цікавить зовсім (1)
8.       Чи викликає в тебе книга бажання помріяти, пофантазувати, придумати щось самому?
Завжди (3)                                                            інколи (2)                               ніколи (1)
9.       Чи виникає у тебе потреба перечитати книгу, яка сподобалася?
Часто (3)                                                                 інколи (2)                              ніколи (1)
10.   Чи задумуєшся ти над змістом  прочитаної  книги?
Часто (3)                                                                 інколи (2)                              ніколи  (1)
11.   Що ти чекаєш від книги?
Можливості подумати(3)       гострих відчуттів (2)     відволікання від реального життя (1)
12.   Який вислів тобі ближчий?
Гарна книга – просто свято (3)   Книга допомагає жити (2)   Книга відволікає від життя (1)

   Якщо ти набрав 32-40 балів, то ти – цікава особистість. Ти спостережливий, помічаєш у людині тонкощі її поведінки. Ти чутливий і маєш багату уяву. Ти схильний до рефлексії, тобто любиш роздумувати над життям. Книга допомагає тобі дізнатися про себе та про інших. Саме на таких, як ти, автор і розраховує свої твори.
    Якщо ти набрав 22-30 балів, то ти скоріш за все активна особистість. Якщо й читаєш, то за необхідністю, а не за покликом душі. Вчитатись у книгу в тебе не вистачає терпіння, ти і в житті не можеш цим похвалитися. Аналізувати прочитане для тебе справжня мука. Страждання і переживання – не  для тебе, але інколи ти можеш захопитися і поплакати над книгою.
     12-20 балів означають, що художня література, та й мистецтво взагалі, не займають у твоєму житті якогось значного місця. Читання для тебе – несерйозна справа, можливо, ти – раціональна і ділова людина. Високі матерії тебе не приваблюють. Було б добре, якби ти подружився із ровесником, який любить читати. Вчені кажуть, що втрата інтересу до читання рівноцінна втраті щастя. Задумайся над цим.



                                                               Анкета для батьків
1.Чи знаєте ви, що у школі, де вчиться ваша                  11.На що ви звертаєте увагу, купуючи дитині
    дитина, є шкільна бібліотека?                                               книгу?
-                 Так;                                                                                    12.Чи обговорюєте ви з дитиною прочитане?
-                 ні;                                                                                            - Так;
-                 мені байдуже.                                                                     – ні;
2. Чому ваша дитина ходить у шкільну                               - інколи.
 бібліотеку?                                                                             13.Чи цікавить вас література з теми,яку
-                 Спілкуватися з бібліотекарем;                                          вивчає ваша дитина в класі?
-                 обговорювати з товаришами прочитану                        -Так;
книгу;                                                                                        - ні.
-                 розвивати своє мислення, пам’ять, увагу;                14. Оцініть ставлення вашої дитини до
-                 тому що кожен повинен читати;                                       читання.
-                 подобається читати;                                                             - За можливістю;
-                 інше ______________________.                                       – бо заставляють;
 3. Що вашій дитині не подобається у                                     - за необхідністю;
     шкільній бібліотеці?                                                                - не хоче читати.
-                 Недостатньо художньої літератури;                          15. Чи звертаєте ви увагу, в якому стані у
-                 неможливо задовольнити свої запити;                           вашої дитини підручники, література
-                 погане обслуговування;                                                       з бібліотеки?
-                 відсутність свободи і самостійності у                                   -Так;
виборі літератури;                                                                     - ні;
-                 відсутність довідкової літератури;                                        - мені байдуже.
-                 інше__________________________.                           16. Чи були у вашої дитини неприємності зі
   4. Де ваша дитина бере книги для читання?                       шкільною бібліотекою?
   _______________________________________                   - Так;
   5. Чи активно читає книги ваша дитина?                              - ні;
   - Так;                                                                                                - не знаю.
   - ні.                                                                                           17. Чи вважаєте, що заходи шкільної бібліотеки
   6. Яким книгам вона надає перевагу?                                   будуть цікаві та потрібні вашій дитині?
   _______________________________________                    - Так;
   7. Як ви вважаєте, хто повинен виховувати                          - ні.
      у вашої дитини любов до читання, до книги?           18. Хотіли б ви почути від бібліотекаря аналіз
-                 Батьки;                                                                                       читацького формуляру вашої дитини?
-                 учитель;                                                                                       - Так;
-                 бібліотекар.                                                                                – ні;
  8. Чи маєте ви домашню бібліотеку?                                       - мені байдуже.
     - Так (вкажіть кількість книг);                                           19. Якої допомоги від шкільного бібліотекаря
     - ні.                                                                                                  потребує ваша дитина?
   9. Якою мовою ви спілкуєтеся із вашою дитиною?      20. Ваші побажання і пропозиції щодо
     __________________________________________            організації фонду та роботи шкільної
  10. Що ви зараз читаєте? _____________________              бібліотеки.__________________________

-